30 JAN -
2 FEB 2020

Results

Filter Results

Men's Elite Race

1.
1
Sam BENNETT (DQT)
3h01:26
2.
141
Giacomo NIZZOLO (NTT)
+0
3.
104
Alberto DAINESE (SUN)
+0
4.
46
Kaden GROVES (MTS)
+0
5.
7
Michael MØRKØV (DQT)
+0
6.
96
Marc SARREAU (GFC)
+0
7.
61
Mads PEDERSEN (TFS)
+0
8.
85
Andrea VENDRAME (ALM)
+0
9.
35
Roger KLUGE (LTS)
+0
10.
121
Elia VIVIANI (COF)
+0
11.
52
Kristoffer HALVORSEN (EF1)
+0
12.
74
Marco HALLER (TBM)
+0
13.
136
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI (CCC)
+0
14.
14
Erik BASKA (BOH)
+0
15.
157
Nicholas WHITE (BLN)
+0
16.
13
Martin LAAS (BOH)
+0
17.
94
Jacopo GUARNIERI (GFC)
+0
18.
66
Kiel REIJNEN (TFS)
+0
19.
122
Simone CONSONNI (COF)
+0
20.
142
Ryan GIBBONS (NTT)
+0
21.
102
Rob POWER (SUN)
+0
22.
117
Guillaume BOIVIN (ISN)
+7
23.
133
Joseph ROSSKOPF (CCC)
+9
24.
86
Lawrence WARBASSE (ALM)
+9
25.
135
Guillaume VAN KEIRSBULCK (CCC)
+9
26.
152
Benjamin HILL (BLN)
+9
27.
153
Samuel JENNER (BLN)
+11
28.
71
Yukiya ARASHIRO (TBM)
+11
29.
75
Hermann PERNSTEINER (TBM)
+11
30.
166
Elliot SCHULTZ (AUS)
+11
31.
82
Clément CHEVRIER (ALM)
+11
32.
165
Godfrey SLATTERY (AUS)
+11
33.
84
Ben GASTAUER (ALM)
+11
34.
144
Danilo WYSS (NTT)
+11
35.
63
Michel RIES (TFS)
+11
36.
81
Geoffrey BOUCHARD (ALM)
+11
37.
92
Kilian FRANKINY (GFC)
+11
38.
163
Carter TURNBULL (AUS)
+11
39.
11
Jay MC CARTHY (BOH)
+11
40.
15
Juraj SAGAN (BOH)
+11
41.
137
Lukasz WISNIOWSKI (CCC)
+11
42.
55
Neilson POWLESS (EF1)
+11
43.
105
Max KANTER (SUN)
+11
44.
111
André GREIPEL (ISN)
+11
45.
127
Kenneth VANBILSEN (COF)
+11
46.
2
Shane ARCHBOLD (DQT)
+11
47.
64
Juan Pedro LOPEZ PEREZ (TFS)
+21
48.
62
Kenny ELISSONDE (TFS)
+21
49.
21
Owain DOULL (INS)
+21
50.
132
Simon GESCHKE (CCC)
+21
51.
57
Tom SCULLY (EF1)
+24
52.
17
Michael SCHWARZMANN (BOH)
+24
53.
91
Bruno ARMIRAIL (GFC)
+26
54.
45
Nicholas SCHULTZ (MTS)
+26
55.
42
Simon Philip YATES (MTS)
+26
56.
95
Fabian LIENHARD (GFC)
+26
57.
26
Dylan VAN BAARLE (INS)
+26
58.
126
Fabio SABATINI (COF)
+29
59.
47
Dion SMITH (MTS)
+29
60.
76
Luka PIBERNIK (TBM)
+33
61.
73
Santiago BUITRAGO SANCHEZ (TBM)
+35
62.
23
Luke ROWE (INS)
+38
63.
112
Rick ZABEL (ISN)
+41
64.
97
Miles SCOTSON (GFC)
+49
65.
56
Jonas RUTSCH (EF1)
+52
66.
107
Florian STORK (SUN)
+52
67.
25
Ian STANNARD (INS)
+52
68.
151
Alastair CHRISTIE-JOHNSTON (BLN)
+52
69.
65
Koen DE KORT (TFS)
+52
70.
101
Jai HINDLEY (SUN)
+52
71.
156
Ayden TOOVEY (BLN)
+52
72.
162
Thomas BENTON (AUS)
+52
73.
103
Michael STORER (SUN)
+52
74.
53
Jens KEUKELEIRE (EF1)
+52
75.
6
Iljo KEISSE (DQT)
+52
76.
145
Stefan DE BOD (NTT)
+54
77.
54
Lachlan MORTON (EF1)
+54
78.
5
Dries DEVENYNS (DQT)
+54
79.
3
João ALMEIDA (DQT)
+1:03
80.
12
Cesare BENEDETTI (BOH)
+1:03
81.
24
Pavel SIVAKOV (INS)
+1:06
82.
37
Tosh VAN DER SANDE (LTS)
+1:09
83.
43
Damien HOWSON (MTS)
+1:24
84.
51
Mitchell DOCKER (EF1)
+1:24
85.
143
Samuele BATTISTELLA (NTT)
+1:42
86.
16
Ide SCHELLING (BOH)
+1:42
87.
106
Asbjørn KRAGH ANDERSEN (SUN)
+2:23
88.
116
Mihkel RÄIM (ISN)
+2:35
89.
36
Jonathan DIBBEN (LTS)
+2:35
90.
22
Christopher LAWLESS (INS)
+3:26
91.
33
Adam James HANSEN (LTS)
+3:38
92.
146
Rasmus TILLER (NTT)
+4:56
93.
167
Blake QUICK (AUS)
+5:43
94.
113
Alexander CATAFORD (ISN)
+6:06
95.
123
Nathan HAAS (COF)
+8:19
96.
131
Josef CERNÝ (CCC)
+8:19
97.
41
Daryl IMPEY (MTS)
+8:19
98.
115
Omer GOLDSTEIN (ISN)
+8:21
99.
147
Dylan SUNDERLAND (NTT)
+8:22
dnf
4
Mattia CATTANEO (DQT)
dnf
31
Caleb EWAN (LTS)
dnf
32
Thomas DE GENDT (LTS)
dnf
34
Matthew HOLMES (LTS)
dnf
44
Samuel BEWLEY (MTS)
dnf
72
Domen NOVAK (TBM)
dnf
83
Axel DOMONT (ALM)
dnf
93
Mickael DELAGE (GFC)
dnf
114
Alex DOWSETT (ISN)
dnf
124
Mathias LE TURNIER (COF)
dnf
125
Marco MATHIS (COF)
dnf
155
Jensen PLOWRIGHT (BLN)
dnf
161
Steele VON HOFF (AUS)
dnf
164
Connor LEAHY (AUS)
dns
154
Tyler LINDORFF (BLN)

Intermediate Sprints Surf Coast Times Super Sprint 1

1.
55
Neilson POWLESS (EF1)

Surf Coast Times Super Sprint 2

1.
66
Kiel REIJNEN (TFS)

Average speed of the winner 44.0 km/h
Number of starters 113
Riders abandoning the race 14
Home / Race Torquay / Results